Πρόσχαρος, προσηνής, χαρούμενος. Με αυτές τις λέξεις περιγράφει ο βετεράνος φωτορεπόρτερ Αριστοτέλης Σαρρηκώστας τον τέως βασιλέα, μιλώντας στην «Κ» με αφορμή την αποκλειστική παραχώρηση σπάνιου φωτογραφικού υλικού από τη ζωή του Κωνσταντίνου, για το οποίο έχει ζητήσει να μην αναδημοσιευθεί.
Ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας ακολούθησε τον τελευταίο βασιλιά της Ελλάδας σχεδόν στο σύνολο των δημόσιων αλλά και πιο ιδιωτικών εμφανίσεών του. Μιλάει για έναν άνθρωπο ανοικτό, ομιλητικό, που ενδιαφερόταν για όσους από τον Τύπο τον συνόδευαν στις βασιλικές του υποχρεώσεις.
Θυμάται τη συγκίνηση του Κωνσταντίνου όταν έλαβε το 1981 ειδικά άδεια για να επιστρέψει στην Ελλάδα και να παραστεί στην κηδεία της βασιλομήτορος Φρειδερίκης, που τότε είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων. Ιδίως την περίφημη γονυκλισία και τον ασπασμό στον χώμα της Ελλάδας όταν πάτησε το πόδι του σε ελληνικό έδαφος, επτά χρόνια μετά την καθαίρεσή του με το δημοψήφισμα του 1974.
Θυμάται, επίσης, τα παιχνίδια και τα γέλια με τα παιδιά και την υπόλοιπη βασιλική οικογένεια στη βίλα του Ψυχικού.
Όπως θυμάται και το χιούμορ του –και τη χαρά μικρού παιδιού– στις τυχαίες συναντήσεις του με τους πολίτες. Εξάλλου, υπήρξε ένας βασιλέας, ο οποίος, εκτός από μικρός στην ηλικία, ήθελε να είναι διαρκώς με τους ανθρώπους και συνομιλεί μαζί τους.
Ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας διέσωσε ένα κομμάτι της σύγχρονης ιστορίας της χώρας μας, που ήταν γεμάτη λάθη αλλά και πάθη, ίδια με εκείνα που ξύπνησαν με την ανακοίνωση του θανάτου του Κωνσταντίνου.
1964. Ο Κωνσταντίνος σε προπόνηση ανοιχτά του Μικρολίμανου για τους ιστιοπλοϊκούς αγώνες. Μαζί του το ίδιο πλήρωμα, ο Οδυσσέας Εσκιτζόγλου και ο Γιώργος Ζαΐμης, με τους οποίους είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1960 στη Ρώμη. Ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας θυμάται ότι ο Κωνσταντίνος, όταν έφτανε στο Μικρολίμανο, αγόραζε καφέ και πήγαινε σε κάποια άκρη να καπνίσει, αφού πρώτα είχε συνομιλήσει με τους πολίτες.
1964. Κωνσταντίνος και Άννα-Μαρία υποδέχονται στα ανάκτορα του Τατοΐου τον Ρίτσαρντ Νίξον.
1965. Ο Κωνσταντίνος συνομιλεί με τροχονόμο στο Μικρολίμανο. Ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας τον είχε ρωτήσει: «Σας έκοψε κλήση, μεγαλειότατε;» και εκείνος του απάντησε αρνητικά γελώντας.
1965. Το βασιλικό ζεύγος με τη νεογέννητη Αλεξία στη Μεγαλόχαρη της Τήνου. Ένα υπεσχημένο προσκύνημα στην Παναγία.
1965. Η καθιερωμένη επιθεώρηση του στόλου στην ετήσια γιορτή του Πολεμικού Ναυτικού.
1965. Κωνσταντίνος και Άννα-Μαρία περιχαρείς με την Αλεξία αγκαλιά. Ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας θυμάται ότι ο τέως βασιλιάς ήταν ιδιαίτερα στοργικός με τα παιδιά του.
Πάσχα 1965. Ο Κωνσταντίνος με τους εύζωνες. «Είχε τσουγκρίσει αυγά με τους εύζωνες και τους συγγενείς και κάθε φορά που κέρδιζε γύριζε προς την κάμερα και έλεγε “κέρδισα, κέρδισα!”», θυμάται ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας.
1966. Με τον Ρόμπερτ Κένεντι στα ανάκτορα της Ηρώδου Αττικού.
1966. Ο Κωνσταντίνος σε επίσημη εκδήλωση απονομής βραβείων της Ακαδημίας Αθηνών.
Πρωτοχρονιά 1966. Κωνσταντίνος, Φρειδερίκη και Ειρήνη στη Μητρόπολη Αθηνών.
Πρωτοχρονιά 1967. Κωνσταντίνος, Άννα-Μαρία, Παύλος και Αλεξία αναχωρούν από τα ανάκτορα της Ηρώδου Αττικού για τη Μητρόπολη Αθηνών.
1981. Προσκυνώντας τα χώματα της Ελλάδας. Επτά χρόνια μετά, έρχεται και πάλι στην Ελλάδα για την κηδεία της μητέρας του Φρειδερίκης. Ο Αριστοτέλης Σαρρηκώστας ήταν ο φωτορεπόρτερ που επελέγη από τους ξένους ανταποκριτές για να καταγράψει την ταφή της Φρειδερίκης στο Τατόι, καθώς η τελετή έγινε σε στενό οικογενειακό κύκλο.
Ο Δημήτρης Αθηνάκης (Δράμα, 1981) από το 2007 εργάζεται ως δημοσιογράφος, κριτικός λογοτεχνίας, επιμελητής εκδόσεων και μεταφραστής. Δημοσίευσε το πρώτο του κείμενο στην «Καθημερινή» το 2009, ενώ, από το 2014, με ένα μικρό διάλειμμα, αφηγείται σταθερά ιστορίες από τον διεθνή και πολιτιστικό χώρο για την έντυπη και την ψηφιακή έκδοση της εφημερίδας. Έχει εκδώσει τέσσερις ποιητικές συλλογές.
Λάβετε μέρος στη συζήτηση 0Εγγραφείτε για να διαβάσετε τα σχόλια ή βρείτε τη συνδρομή που σας ταιριάζει για να σχολιάσετε.Για να σχολιάσετε, επιλέξτε τη συνδρομή που σας ταιριάζει.Για να σχολιάσετε, συμπληρώστε τα στοιχεία σας (όνομα, επώνυμο) στο λογαριασμό σας.Παρακαλούμε σχολιάστε με σεβασμό προς την δημοσιογραφική ομάδα και την κοινότητα της «Κ». Σχολιάζοντας συμφωνείτε με τους όρους χρήσης.