Διασωληνωμένος με εγκαύματα τρίτου βαθμού νοσηλεύεται 51χρονος ο οποίος άναψε τσιγάρο μέσα στον θάλαμο του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πάτρας και κόντεψε να καεί ζωντανός. Ο άνδρας φέρει εγκαύματα στο πρόσωπο και στον θώρακα και έχει διασωληνωθεί προληπτικά, ενώ είναι εκτός κινδύνου.
Το χρονικό
Όλα συνέβησαν το πρωί της Τετάρτης σε μονόκλινο δωμάτιο της Ορθοπεδικής, όπου βρισκόταν ο 51χρονος με σηψαιμία. Στον ασθενή, ο οποίος είχε νοσηλευτεί προηγουμένως σε ψυχιατρική κλινική, χορηγείτο ρινικό οξυγόνο.
Κάποια στιγμή, γύρω στις 10.30 το πρωί, επιχείρησε να ανάψει τσιγάρο με αποτέλεσμα να προκληθεί ανάφλεξη του οξυγόνου. Αμέσως πήρε φωτιά η κουρτίνα του δωματίου και το ειδικό στρώμα στο οποίο ήταν ξαπλωμένος.
Ευτυχώς παρενέβησαν ο φυσικοθεραπευτής που βρισκόταν εκεί, καθώς και συνοδός του ασθενή, οι οποίοι, με πυροσβεστήρα, περιόρισαν τη φωτιά και έδωσαν τις πρώτες βοήθειες στον 51χρονο.
Στη συνέχεια κλήθηκε η Πυροσβεστική και εκκενώθηκε η Ορθοπεδική, ενώ η φωτιά δεν πήρε μεγάλη έκταση.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr