Στα Επείγοντα της Παιδιατρικής Κλινικής του Ιπποκράτειου νοσοκομείου, στη Θεσσαλονίκη, μεταφέρθηκε τα ξημερώματα αγοράκι 4,5 χρόνων καθώς ξένο σώμα είχε φράξει τον οισοφάγο του.
Όπως διαπιστώθηκε μετά από τις ακτινογραφίες και τις απεικονιστικές εξετάσεις, το παιδί είχε καταπιεί μεταλλικό σκυλάκι που έπρεπε να αφαιρεθεί άμεσα.
![Θεσσαλονίκη: Αγοράκι 4,5 ετών κατάπιε παιχνίδι-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/04/%CE%BF%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AC%CE%B3%CE%BF%CF%82.png?1680636908165)
Σύμφωνα με πληροφορίες του voria.gr, ο μικρός υποβλήθηκε σήμερα το πρωί σε οισοφαγοσκόπηση, μέθοδο αντιμετώπισης οξέων αποφράξεων του ανώτερου πεπτικού στα παιδιά, υπό γενική αναισθησία για την αφαίρεσή του από τον οισοφάγο.
Το παιδί είναι καλά στην υγεία του και νοσηλεύεται στην Παιδιατρική Κλινική.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr