Σε χώρους όπως σχολεία, κλειστά γήπεδα, ξενοδοχεία, ακόμα και σε πλοία, πέρασαν το βράδυ του Σαββάτου χιλιάδες τουρίστες στη Ρόδο, μετά τις εκκενώσεις των περιοχών που πλήττονται από τα πύρινα μέτωπα που μαίνονται για έκτη ημέρα στο νησί.
Αρκετοί φιλοξενήθηκαν επίσης σε χωριά αλλά και στην πόλη της Ρόδου, καθώς η κατάσταση «πυροδότησε» ένα πρωτόγνωρο κύμα αλληλεγγύης και προσφοράς, με πολλούς κατοίκους του νησιού να αναλαμβάνουν δράση προκειμένου να στηθούν υποτυπωδώς οι χώροι φιλοξενίας.
Σύμφωνα με την ΕΡΤ, στο κλειστό γήπεδο Βενετόκλειο φιλοξενήθηκαν περίπου 700 άτομα, στο Ροδίων Παιδεία 500 άτομα και στο Κολλέγιο Ρόδου 350 άτομα
Στο Βενετόκλειο τοποθετήθηκαν στρώματα, ενώ υπήρξε πρόνοια για νερό και φαγητό. Σημειώνεται πως το γήπεδο επιλέχθηκε επειδή διαθέτει κλιματισμό.
![Ρόδος: Εκατοντάδες τουρίστες στο Βενετόκλειο-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/07/venetokleio2-1.jpg?1690122423129)