Την τελευταία του πνοή άφησε την Τετάρτη ένας 40χρονος από τον Αρχάγγελο Ρόδου, σκορπώντας θλίψη στην τοπική κοινωνία.
Σύμφωνα με την ΕΡΤ, ο άτυχος άνδρας διακομίστηκε στο νοσοκομείο του νησιού με συμπτώματα έντονης δύσπνοιας και παρά τις προσπάθειες των γιατρών, η υγεία του επιδεινώθηκε με αποτέλεσμα να χάσει τη μάχη για τη ζωή.
Για την απώλεια του 40χρονου, ο οποίος, σύμφωνα με τα τοπικά μέσα της Ρόδου, είχε ιδιαίτερα ενεργό ρόλο ως εθελοντής κατά τις ημέρες της πυρκαγιάς, παραγγέλθηκε ιατροδικαστική εξέταση, προκειμένου να διερευνηθούν τα ακριβή αίτια του θανάτου του.
Οπως αναφέρεται, εξετάζεται το ενδεχόμενο η υγεία του να επιδεινώθηκε από την εισπνοή μεγάλων ποσοτήτων καπνού και άλλων βλαβερών ουσιών.