Σπεύδουν να μαζέψουν ξαπλώστρες και θαλάσσια κρεβάτια στη Νάξο, υπό το φόβο των ελέγχων.
Η επιχείρηση «απόσυρσης» των επίπλων παραλίας ξεκίνησε αργά χθες το βράδυ από την Πλάκα: περίοικοι αντιλήφθηκαν φορτηγά χωρίς πινακίδες να συλλέγουν ξαπλώστρες από τα παραλιακά καταστήματα.
![Αρον άρον μαζεύουν τις ξαπλώστρες και στη Νάξο, υπό τον φόβο των προστίμων-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/08/364221613_308118641750373_632266380320734776_n.jpg?1691132949075)
Η «επιχείρηση» συνεχίζεται σήμερα το πρωί τόσο στην Πλάκα, όσο και σε άλλες μεγάλες παραλίες του νησιού, όπως η Αγία Άννα και ο Άγιος Προκόπιος.
Είναι πολύ πιθανό η ξαφνική «εθελοντική» απόσυρση των επίπλων παραλίας από τα beach bar και τις ταβέρνες στις παραλίες αυτές να συνδέεται με τον φόβο (ή την πληροφορία) επικείμενου ελέγχου.
![Αρον άρον μαζεύουν τις ξαπλώστρες και στη Νάξο, υπό τον φόβο των προστίμων-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/08/364219854_990873758922059_6062247220256913704_n.jpg?1691132960875)
Προηγήθηκε η δημοσιοποίηση της «κατάληψης» εμβληματικών παραλιών του νησιού από την Κίνημα «Σώστε τις παραλίες της Νάξου» (βλ. «Κ» 2.8.2023), με τους επιχειρηματίες να ισχυρίζονται μέχρι χθες… ότι είναι πλήρως νόμιμοι.
Η Κίνηση συλλέγει στοιχεία που θα αποδείξουν το αντίθετο και θα παραδώσει σχετικό φάκελο στον εισαγγελέα μέσα στις επόμενες ημέρες.
Σε κάθε περίπτωση, η κατάληψη των παραλιών από ομπρελοκαθίσματα πλέον εύκολα αποδεικνύεται ακόμα κι αν αυτά σήμερα μαζευτούν, μέσω αεροφωτογραφιών των προηγούμενων ημερών, προκειμένου η Κτηματική Υπηρεσία να επιβάλλει πρόστιμα και κυρώσεις.
![Αρον άρον μαζεύουν τις ξαπλώστρες και στη Νάξο, υπό τον φόβο των προστίμων-4](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/08/364212728_143963955402804_8216992739425845368_n.jpg?1691132971635)
![Αρον άρον μαζεύουν τις ξαπλώστρες και στη Νάξο, υπό τον φόβο των προστίμων-5](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/08/364211853_1049712519716879_4423350554481110337_n.jpg?1691132979249)