Στον εντοπισμό και τη διάσωση είκοσι τεσσάρων μεταναστών που επέβαιναν σε πνευστή ακυβέρνητη λέμβο και στην οποία υπήρχε εισροή υδάτων, προέβησαν στη θαλάσσια περιοχή νότια του Φαρμακονησίου στελέχη του περιπολικού σκάφους του λιμενικού σώματος.
Αμεσα ξεκίνησε η διαδικασία περισυλλογής των 24 επιβαινόντων, οι οποίοι μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στη Λέρο και στη συνέχεια στην Κλειστή Ελεγχόμενη Δομή (Κ.Ε.Δ.) του νησιού.