Επιχείρηση της Πυροσβεστικής είναι σε εξέλιξη στο νοσοκομείο Βόλου, για την άντληση των υδάτων που έχουν συγκεντρωθεί στο υπόγειο λόγω της κακοκαιρίας «Daniel».
Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συλλόγου Εργαζομένων, Κωνσταντίνο Μηνδρινό, τα νερά έφθασαν στο τμήμα με τις χημειοθεραπείες.
«Φανταστείτε ένα νοσοκομείο γεμάτο κουβάδες, όπου στάζουν τα ταβάνια, πέφτουν ψευδοροφές και σοβάδες. Είναι μια κατάσταση πρωτόγνωρη», ανέφερε ο κ. Μηνδρινός μιλώντας στην ΕΡΤ.
«Πέφτει συνεχώς νερό μέσα στο τμήμα με τις χημειοθεραπείες. Στους θαλάμους των ασθενών δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ οι εργαζόμενοι με προστατευτικό εξοπλισμό σκέπασαν τα μηχανήματα για να μην πάθουν ζημιά», πρόσθεσε.
![Επιχείρηση της Πυροσβεστικής στο νοσοκομείο Βόλου – Νερά στο τμήμα χημειοθεραπειών-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/09/volos_nosokomeio2.jpg?1693916799606)
Αναφορικά με τα σημεία στα οποία επικεντρώνεται το πρόβλημα, ανέφερε ότι εντοπίζεται σε χώρο του νοσοκομείου όπου φυλάσσονται τα φάρμακα για χημειοθεραπείες.
Με πληροφορίες από ertnews.gr, magnesianews.gr