Κατεπείγουσα προκαταρκτική έρευνα με σκοπό τη διερεύνηση του θανάτου της 20χρονης φοιτήτριας, διατάχθηκε στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων.
Σύμφωνα με την ΕΡΤ, η εντολή δόθηκε από τον διοικητή της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας, Γιάννη Καρβέλη, ο οποίος δήλωσε ότι σε συνδυασμό με το πόρισμα της ιατροδικαστικής εξέτασης, θα προκύψουν απαντήσεις για τα αίτια του θανάτου της 20χρονης.
Ο κ. Καρβέλης εξέφρασε επίσης τα συλλυπητήριά του στην οικογένεια της φοιτήτριας και δήλωσε συγκλονισμένος από το τραγικό γεγονός.
Σύμφωνα με τοπικά μέσα ενημέρωσης, την Παρασκευή θα πραγματοποιηθεί η νεκροψία-νεκροτομή από το Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ενώ μέσα στις επόμενες ώρες αναμένεται η απόφαση της οικογένειας για τον ορισμό ή όχι δικού της τεχνικού συμβούλου.
Υπενθυμίζεται πως η άτυχη κοπέλα με καταγωγή από τη Χίο, κατέληξε μετά από μία εβδομάδα νοσηλείας στην κλινική ΩΡΛ όπου είχε εισαχθεί με αμυγδαλίτιδα. Προανάκριση για το περιστατικό διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Ιωαννίνων.
Με πληροφορίες από ΕΡΤ, epiruspost.gr