Αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Αθηνών της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, προχώρησαν στην σύλληψη 4 ατόμων, το απόγευμα της Τετάρτης 13/06, στον Άγιο Παντελεήμονα.
Τα τέσσερα άτομα, μέλη συμμορίας, κινούνταν με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα και δραστηριοποιούνταν στη διακίνηση ναρκωτικών ουσιών στην περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα.
Πιο συγκεκριμένα, για την υπόθεση συνελήφθησαν από αστυνομικούς της Άμεσης Δράσης και της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Αθηνών της Διεύθυνσης Ασφαλείας Αττικής, δύο ημεδαποί, ηλικίας 37 και 42 ετών και δύο αλλοδαποί, ηλικίας 29 και 25 ετών, ως μέλη συμμορίας για, κατά περίπτωση- παράβαση της νομοθεσίας περί εξαρτησιογόνων ουσιών και περί όπλων.
Οι δύο από του συλληφθέντες, ο 27χρονος και ο 42χρονος, εντοπίστηκαν στην περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα σε ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο να κινούνται ύποπτα και έτσι οι αστυνομικοί προέβησαν σε έλεγχο αυτών.
Κατά τον έλεγχο, βρέθηκαν μεταξύ άλλων ποσότητες διάφορων ναρκωτικών ουσιών και οδηγήθηκαν στην Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Αθηνών.
Από την περαιτέρω έρευνα, εντοπίστηκαν και συνελήφθησαν δύο επιπλέον μέλη της συμμορίας.
Μετά από έρευνα, από την κατοχή τους, όπως επίσης και στο σπίτι του 42χρονου, που χρησιμοποιούσαν σαν χώρο αποθήκευσης και διακίνησης των ναρκωτικών ουσιών, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:
- 17,19- γραμμ. κοκαΐνης,
- 33,45- γραμμ. κάνναβης (σοκολάτα),
- 162,11- γραμμ. κάνναβης,
- 127,02- γραμμ. κρυσταλλικής μεθαμφεταμίνης,
- 19,42- γραμμ. ECSTASY,
- 1,06- γραμμ. MDMA,
- πλαστικό μπουκάλι περιέχον μεθαμφεταμίνη σε υγρή μορφή (SHISHA),
- περίστροφο,
- 3- φυσίγγια,
- 2- ζυγαριές ακριβείας,
- τα χρηματικά ποσά των -1303- ευρώ και -346- δολλαρίων,
- 5- κινητά τηλέφωνα και
- διάφορες συσκευασίες περιέχουσες ουσίες άγνωστου προελεύσεως και ναρκωτικά δισκία.
Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα.