Ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης το συλλαλητήριο που πραγματοποίησαν μαθητές, φοιτητές και εκπαιδευτικοί στην Αθήνα, ενάντια στο νομοσχέδιο για τα μη κρατικά πανεπιστήμια.
Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», μετά το τέλος της πορείας, περίπου 200 άτομα άναψαν φωτιές καίγοντας κάδους απορριμμάτων στην οδό Στουρνάρη, ενώ προκάλεσαν φθορές στην πρόσοψη ενός ΙΕΚ και σε φανάρια.
Επισημαίνεται πως η κυκλοφορία των οχημάτων στους δρόμους του κέντρου, οι οποίοι παρέμεναν κλειστοί λόγω του συλαλλητηρίου, έχει αποκατασταθεί.
![Επεισόδια στη Στουρνάρη μετά το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/01/4117466.jpg?1706190613068)
Διαδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν επίσης στη Θεσσαλονίκη, αλλά και σε άλλες πόλεις ανά την επικράτεια.