Ειδικές δράσεις σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από την ΕΛ.ΑΣ., σε περιοχές της Αττικής και του Πειραιά, κατά το τριήμερο 23 έως 25 Φεβρουαρίου για την πρόληψη της παραβατικότητας των ανηλίκων.
Οι δράσεις αναπτύχθηκαν με τη συμμετοχή αστυνομικών της Υποδιεύθυνσης Προστασίας Ανηλίκων, της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Αθηνών, της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Νοτιανατολικής Αττικής, της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Βορειοανατολικής Αττικής, της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Πειραιά και της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Δυτικής Αττικής.
Πραγματοποιήθηκαν συνολικά 771 έλεγχοι, σε σημεία όπου συγκεντρώνονται ανήλικοι και σημειώνονται περιστατικά ανήλικης παραβατικότητας.
Σκοπός της δράσης, σύμφωνα με την αστυνομία, είναι η συλλογή στοιχείων και η χαρτογράφηση της κίνησης ανηλίκων εμπλεκομένων στα περιστατικά, τα οποία θα αποτελέσουν αντικείμενο αξιολόγησης και διερεύνησης για τον σχεδιασμό στοχευμένων μελλοντικών δράσεων.