Σε σοβαρή κατάσταση βρίσκεται η υγεία μίας γυναίκας που βρέθηκε θετική στη μηνιγγίτιδα στον Δήμο Ηλιδας.
Πρόκειται για μία 42χρονη γυναίκα, μητέρα τριών παιδιών που διακομίστηκε αρχικά στο νοσοκομείο του Πύργου.
Εκεί, οι γιατροί έκριναν ότι η κατάστασή της υγείας της αλλοδαπής γυναίκας είναι σοβαρή και αποφασίστηκε η διακομιδή της στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Πατρών.
Με φόντο τα τρία κρούσματα στην Πάτρα, από τα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας είχε χορηγηθεί από τις κινητές μονάδες του ΕΟΔΥ προληπτικά χημειοπροφύλαξη (σ.σ. αντιμικροβιακή θεραπεία) σε πολύ μεγάλο αριθμό φοιτητών της πόλης (ο προγραμματισμός ήταν για 3.000-5.000) ανεξάρτητα από το αν αποτελούσαν επαφές κρουσμάτων ή όχι.