Η ομάδα του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού έλαβε το χάλκινο μετάλλιο στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών – EOES 2024 που πραγματοποιήθηκε στο Λουξεμβούργο.
Οι Στυλιανός-Νικόλας Αντωνιάδης (ΙΒ1), Φαίδρα Βαλέττα (Β’ Λυκείου) και Ευθύμιος Σταμούλης (Β’ Λυκείου) είχαν λάβει την πρώτη θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και εκπροσώπησαν τη χώρα μας στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό.
Στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα διαγωνίστηκαν συνολικά 44 τριμελείς μαθητικές ομάδες με 135 μαθητές από 23 κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης καθώς και μία προσκεκλημένη ομάδα από την Ουκρανία.
Το διαγωνιστικό μέρος της Ολυμπιάδας έγινε στα εργαστήρια Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Ιατρικής του Limpertsberg Campus του Πανεπιστημίου του Λουξεμβούργου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διαγωνίστηκαν σε δύο διαθεματικές πειραματικές δραστηριότητες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.
Η πρώτη δραστηριότητα είχε θέμα: «ΚΑΡΚΙΝΟΣ – Η προέλευση μιας γενετικής διαταραχής», όπου τα παιδιά έγιναν ερευνητές στη μάχη ενάντια στον καρκίνο, ερευνώντας ορισμένους χημικούς και φυσικούς παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν βλάβες στο DNA, μελετώντας παράλληλα τις βιολογικές επιδράσεις της υπεριώδους ακτινοβολίας (UV).
Η δεύτερη δραστηριότητα είχε θέμα: “D’Schueberfouer (Το πανηγύρι του σκοπευτή)”, εμπνευσμένο από το ομώνυμο πανηγύρι που αποτελεί αξιοσημείωτο σημαντικό γεγονός του Λουξεμβούργου, προσελκύοντας περίπου 2 εκατομμύρια επισκέπτες ετησίως. Τα παιδιά ανέλυσαν τη τοπική λεμονάδα και μουστάρδα, μελέτησαν την ανακύκλωση στο τρενάκι του λούνα παρκ, τη λειτουργία των λαμπτήρων LED, ενώ μελετώντας ψάρια, σαν αυτά που σερβίρονται στο πανηγύρι, εξέτασαν το φαινόμενο της ώσμωσης και της εξέλιξης.