Στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου νοσηλεύεται μια μαθήτρια Δημοτικού, η οποία διαγνώσθηκε με μηνιγγίτιδα.
Σύμφωνα με το cretatimes.gr, η ανήλικη παρουσίασε συμπτώματα αδιαθεσίας και οι γονείς της τη μετέφεραν στο νοσοκομείο. Επειτα από εξετάσεις, οι γιατροί του ΠΑΓΝΗ έκριναν επιβεβλημένη την εισαγωγή της στη ΜΕΘ Παίδων. Η κατάσταση της υγείας της παραμένει σταθερή.
Το κρούσμα μηνιγγίτιδας έχει προκαλέσει ανησυχία στην εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου, το οποίο, σύμφωνα με τα πρωτόκολλα του ΕΟΔΥ, πρέπει να απολυμανθεί και όσοι ήρθαν σε άμεση επαφή με την ασθενή να εξετασθούν άμεσα.