Ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας η «σάρωση» της OPAP Arena στη Νέα Φιλαδέλφεια ενόψει του τελικού του Conference League μεταξύ Ολυμπιακού και Φιορεντίνα, την Τετάρτη (22.00).
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο χώρος ελέγχθηκε από όλες τις υπηρεσίες ασφαλείας, από ΤΕΕΜ (Τμήμα Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανισμών) και σκύλους, ενώ ολοκληρώθηκε και η περίμετρος ασφαλείας που είχε στηθεί καθώς και ο έλεγχός της. Επιπλέον, ελέγχθηκαν και ασφαλίστηκαν οι έξοδοι κινδύνου, ενώ έχουν πραγματοποιηθεί και διαφορές δοκιμές του σχεδίου ασφαλείας στο γήπεδο.
Σημειώνεται ότι ο δήμος ολοκλήρωσε τη διανομή διαπιστεύσεων, ενώ το άλσος έχει επίσης ελεγχθεί και φυλάσσεται από τις Αρχές. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι 120 εθελοντές διασώστες θα βρίσκονται στο γήπεδο, ενώ για πρώτη φορά θα υπάρξει πεζοπόρο τμήμα της Πυροσβεστικής σε κάθε θύρα και σε κάθε κερκίδα του γηπέδου. Αυτό σημαίνει ότι, ακόμη κι αν πέσει κάποια κροτίδα στο γήπεδο, οι πυροσβέστες θα την απομακρύνουν επιτόπου.
Επιπρόσθετα, εναέρια μέσα τα οποία θα καλύπτουν τον εναέριο χώρο, και σε μεγαλύτερη ακτίνα από το γήπεδο, έχουν ολοκληρώσει κατόπτευση του γηπέδου και έχει αποφασιστεί πού θα τοποθετηθούν αντι-drones.
Σύμφωνα με πληροφορίες, υπάρχει μέριμνα για ενδεχόμενη μεταφορά ασθενών σε νοσοκομεία, ενώ μέσα στην ημέρα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς θα ανακοινώσουν από τι ώρα δεν θα είναι ανοιχτοί οι σταθμοί για το επιβατικό κοινό, καθώς και οποιαδήποτε άλλη τροποποίηση υπάρξει.