Στη σύλληψη ενός 22χρονου, ο οποίος προέβαινε σε κλοπές μοτοσικλετών, προχώρησαν οι αστυνομικές Αρχές στο Μενίδι, ενώ συνεχίζονται οι έρευνες για τον εντοπισμό συνεργών του.
Ο άνδρας συνελήφθη τις πρωινές ώρες της 27ης Μαΐου και σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία από το Τμήμα Ασφαλείας Αχαρνών για κλοπές κατά συναυτουργία και κατ’ εξακολούθηση.
Σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ., ο 22χρονος εντοπίστηκε στο πλαίσιο στοχευμένων αναζητήσεων, έπειτα από αναγγελία συμβάντος που αφορούσε σε κλοπή μοτοσικλέτας.
Ειδικότερα, αστυνομικοί τον εντόπισαν σε αυλή σπιτιού, με τον 22χρονο να τρέπεται σε φυγή. Στη συνέχεια, ακινητοποιήθηκε σε κοντινό σημείο και οδηγήθηκε στο Τμήμα Ασφαλείας Αχαρνών, όπου ταυτοποιήθηκε ως δράστης της συγκεκριμένης κλοπής.
Σε έρευνες που πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του σπιτιού βρέθηκαν πέντε μοτοσικλέτες, δύο κινητήρες καθώς και σκελετός μοτοσικλέτας. Παράλληλα, εξιχνιάστηκε μία ακόμα περίπτωση κλοπής μοτοσικλέτας.
![Μενίδι: Συνελήφθη 22χρονος που έκλεβε μοτοσικλέτες-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/motosikleta_menidi2.jpg?1716907635126)
Σημειώνεται ότι ο 22χρονος, ο οποίος έχει απασχολήσει κατά το παρελθόν τις Αρχές για παρόμοια αδικήματα, οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.