Διάρρηξη των «σφραγίδων» διαπίστωσαν τελωνειακοί ελεγκτές της ΑΑΔΕ, κατά την διάρκεια επανελέγχου σε πρατήριο καυσίμων στον Γέρακα, δύο ημέρες μετά την επιβολή της ποινής. Στο εν λόγω πρατήριο είχε επιβληθεί σφράγιση για δύο χρόνια, λόγω νοθευμένων καυσίμων.
Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της Αρχής, το περασμένο Σάββατο ελεγκτές επέβαλαν ποινή σφράγισης δυο ετών και δημοσιοποίηση στοιχείων της επιχείρησης, γιατί το πετρέλαιο κίνησης που διέθετε στην αγορά ήταν νοθευμένο σε ποσοστό 95% με πετρέλαιο ναυτιλίας.
Στον επανελέγχο των ελεγκτών που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα προκειμένου να εξακριβωθεί η τήρηση των μέτρων σφράγισης, διαπιστώθηκε ότι είχαν παραβιαστεί οι σφραγίδες από τρεις αντλίες και δύο δεξαμενές, ενώ είχαν αποκολληθεί οι αυτοκόλλητες πινακίδες που περιέγραφαν την αιτία της σφράγισης.
Αμεσα, οι ελεγκτές της ΑΑΔΕ, με τη συνδρομή αστυνομικών της Ο.Π.Κ.Ε., πραγματοποίησαν εκ νέου φυσική καταμέτρηση των ποσοτήτων καυσίμων που βρίσκονταν στις δεξαμενές και τοποθέτησαν νέες σφραγίδες και αυτοκόλλητα.
Ταυτόχρονα, ενεργοποιήθηκαν τα μέτρα δέουσας επιμέλειας για την αυθημερόν διακοπή προμήθειας καυσίμων από όλες τις εταιρείες εμπορίας και τα διυλιστήρια προς το συγκεκριμένο πρατήριο, ενώ δρομολογήθηκε η υποβολή μηνυτήριας αναφοράς στον αρμόδιο εισαγγελέα.