«Σε τέσσερις πλευρές του Δήμου Ερμιονίδας καίνε τα πύρινα μέτωπα, με αποτέλεσμα να καταστρέφονται μεγάλες εκτάσεις εντός οικισμών», ανέφερε, μιλώντας στην «Κ», ο αντιπεριφερειάρχης Αργολίδας, Γιάννης Μαντζούνης.
Επίσης, πρόσθεσε πως «με βάση την ενημέρωση που έχω μέχρι τώρα, υπάρχουν ζημιές σε σπίτια, αλλά επειδή το μέτωπο της φωτιάς είναι πολύ μεγάλο, δεν μπορούμε να έχουμε ακόμα σαφή εικόνα». Παράλληλα, τόνισε ότι «εξακολουθούν να απειλούνται κατοικημένες περιοχές».
![Αναφορές για ζημιές σε σπίτια στο Κρανίδι-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/06/28889350.jpg?1718987260151)
Συμπλήρωσε ότι «στην περιοχή επιχειρούν ισχυρές δυνάμεις πυρόσβεσης και τουλάχιστον έξι εναέρια μέσα».
Ακόμα, στο έργο της πυρόσβεσης συνδράμουν μηχανήματα και υδροφόρες της Περιφέρειας και των Δήμων.