Αλιευτικό σκάφος στο οποίο επέβαιναν 283 μετανάστες, 278 άνδρες και 5 γυναίκες, εντόπισε το Λιμενικό την Κυριακή, στη θαλάσσια περιοχή 18 ναυτικά μίλια νότια της Γαύδου.
Σύμφωνα με το Λιμενικό, με τη συνδρομή ναυαγοσωστικού, ιταλικού αλιευτικού και ιδιωτικού ταχυπλόου, το εν λόγω σκάφος οδηγήθηκε στο λιμάνι Καραβέ της Γαύδου, όπου αποβιβάστηκαν οι αλλοδαποί.
Στη συνέχεια, επιβιβάστηκαν στο επιβατηγό-οχηματαγωγό πλοίο «Δασκαλογιάννης», με το οποίο μεταφέρθηκαν στο λιμάνι της Χώρας Σφακίων και ακολούθως, συνοδεία στελεχών της Λιμενικής Αρχής Χανίων και του Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών, σε προσωρινό χώρο φύλαξης στην περιοχή Αγιά.
Σημειώνεται πως το αλιευτικό σκάφος κατασχέθηκε από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Χανίων που διενεργεί την προανάκριση.