Αναστέλλεται μέχρι νεοτέρας, με απόφαση του διοικητή της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας, Γιάννη Καρβέλη, η λειτουργία του «Καραμανδανείου» νοσοκομείου Παίδων στην Πάτρα, λόγω των προβλημάτων που προέκυψαν από την πυρκαγιά.
Οπως αποφασίστηκε, κατά τη διάρκεια της έκτακτης σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε νωρίτερα, κλιμάκιο τεχνικών θα επιθεωρήσει τις εγκαταστάσεις του νοσοκομείου την Τετάρτη.
Το κλιμάκιο καλείται να εκτιμήσει τις ζημιές που έχουν προκληθεί από τη φωτιά, ενώ στη συνέχεια αναμένεται να ξεκινήσουν οι εργασίες για την αποκατάστασή τους.
Υπενθυμίζεται πως η φωτιά, που ξέσπασε σε αγροτοδασική έκταση στην ευρύτερη περιοχή της Αρόης, έφθασε στον περιβάλλοντα χώρο του νοσηλευτικού ιδρύματος, ωστόσο, τα χειρότερα αποφεύχθηκαν χάρη στις προσπάθειες των πυροσβεστικών δυνάμεων.