Ενας ακόμη άνθρωπος άφησε την τελευταία πνοή του στον ΒΟΑΚ, σε τροχαίο δυστύχημα στο οποίο ενεπλάκησαν τρία οχήματα.
Στο ρεύμα από Ηράκλειο προς Ρέθυμνο, στο ύψος του Διεθνούς Αερολιμένα Ηρακλείου, ένας μοτοσικλετιστής 61 ετών αισθανόμενος αδιαθεσία σταμάτησε στη ΛΕΑ. Προς συνδρομή του, σταμάτησε και ο οδηγός ενός αγροτικού οχήματος. Για άγνωστο λόγο, φορτηγό που κινείτο στον δρόμο εξετράπη της πορείας του, παρέσυρε τα σταθμευμένα οχήματα και τον 61χρονο οδηγό της μηχανής με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό του.
Διασώστες που έσπευσαν στο σημείο προσπάθησαν να κρατήσουν στη ζωή τον 61χρονο συνταξιούχο αστυνομικό, όμως ήταν αργά. Η σορός του μεταφέρθηκε στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο. Στο νοσοκομείο βρίσκεται και ο οδηγός του αγροτικού Ι.Χ.