Με γεννήτριες εξυπηρετούνται οι καταστηματάρχες στην πόλη της Κέρκυρας έως οτου αποκατασταθεί βλάβη σε μετασχηματιστή, η οποία προκάλεσε διακοπή ρεύματος.
Σύμφωνα με την ΔΕΔΔΗΕ, εχει ξεκινήσει η αλλαγή του καμένου μετασχηματιστή και το ρεύμα θα επανέλθει έως το μεσημέρι.
Σύμφωνα με τοπικά μέσα, χθες το βράδυ, τμήματα του κέντρου της πόλης, όπως το Λίστον, και το «καντούνι» του Αγίου Σπυρίδωνος παρέμεναν χωρίς ρεύμα.
Το μεσημέρι είχε προηγηθεί και άλλη διακοπή ρεύματος σε αυτά τα σημεία, ενώ την Πέμπτη υπήρξε μεγάλη βλάβη, η οποία διήρκεσε ώρες λόγω ζημιάς σε υπόγειο καλώδιο μέσης τάσης.
Με πληροφορίες από kerkyrasimera.gr, corfutvnews.gr