Συναγερμός σήμανε το μεσημέρι στο Στόμιο Λάρισας, όταν τρεις κολυμβητές παρασύρθηκαν από τους ανέμους και τα κύματα σε βαθιά νερά, κοντά σε βραχώδη περιοχή.
Στη 1 μ.μ. έγινε αντιληπτό πως ένα ζευγάρι Πολωνών είχε παρασυρθεί, σε απόσταση περίπου ενός χιλιομέτρου από τον πύργο του ναυαγοσώστη στην περιοχή. Αμεσα ειδοποιήθηκαν από το Λιμεναρχείο ναυαγοσώστες. Παράλληλα ένα αλιευτικό πλοίο της περιοχής με καπετάνιο τον Ν. Τσίτσικα είχε ήδη ξεκινήσει να κατευθύνεται προς τους κολυμβητές, ενώ κινητοποιήθηκε και το ταχύπλοο των ναυαγοσωστών.
Προσεγγίζοντας το σημείο, διαπιστώθηκε ότι βρισκόταν στο σημείο και τρίτος άνθρωπος, ο οποίος είχε αρχικά επιχειρήσει να βοηθήσει το ζευγάρι.
Και οι τρεις περισυνελέγησαν από το αλιευτικό και το ταχύπλοο σκάφος των ναυαγοσωστών.
Η γυναίκα είχε, ακούσια, πιει αρκετό νερό και ένας ναυαγοσώστης ανέλαβε την αντιμετώπιση του περιστατικού.
Και οι τρεις παρελήφθησαν από το ΕΚΑΒ.