Αεροπλάνα της αμερικανικής και ελληνικής πολεμικής αεροπορίας συμμετείχαν σε κοινή άσκηση ανεφοδιασμού καυσίμων πάνω από τη Μεσόγειο, στις 26 Οκτωβρίου.
![Εντυπωσιακές φωτογραφίες από κοινή άσκηση της ελληνικής και αμερικανικής πολεμικής αεροπορίας-1](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2017/11/01/greece-f-16-over-the-mediterranean-sea_oct-26-2017_us-air-force-photo-by-senior-airman-tenley-long4.jpg)
H κοινή άσκηση ξεκίνησε από τη στιγμή που οι ρόδες του αμερικανικού KC-135 Stratotanker ακούμπησαν το έδαφος του Διεθνούς Αερολιμένα της Αθήνας. Όλοι οι πιλότοι που συμμετείχαν στην κοινή άσκηση προσγειώθηκαν για πρώτη φορά σε διεθνές αεροδρόμιο.
![Εντυπωσιακές φωτογραφίες από κοινή άσκηση της ελληνικής και αμερικανικής πολεμικής αεροπορίας-2](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2017/11/01/greece-f-16-over-the-mediterranean-sea_oct-26-2017_us-air-force-photo-by-senior-airman-tenley-long5-1.jpg)
«Αυτό από μόνο του έδωσε σε όλους τους πιλότους την ευκαιρία να δουν πως λαμβάνουν χώρα οι επιχειρήσεις σε διεθνή αεροδρόμια», δήλωσε ο σμηναγός Ρίτσαρντ Τσάκσον, διοικητής της 351ης Σμηναρχίας Ανεφοδιασμού της πολεμικής αεροπορίας των ΗΠΑ.
Από την άσκηση επωφελήθηκε και η ελληνική πολεμική αεροπορία, καθώς 22 πιλότοι της είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στον εναέριο ανεφοδιασμό καυσίμων.