Ο δήμαρχος της πόλης του Ντουμπρόβνικ Mato Franković, αποφάσισε να απαγορεύσει τις βαλίτσες με ροδάκια. Αυτό σημαίνει ότι από φέτος το καλοκαίρι, οι τουρίστες θα μεταφέρουν τα υπάρχοντά τους με σακίδια, ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο επιθυμούν, αρκεί να μην έχει ροδάκια.
Επιπλέον από τον Νοέμβριο θα τοποθετηθούν ντουλάπια από τον δήμο σε πολλά σημεία της πόλης, ως μέρος του προγράμματος «Σεβαστείτε την Πόλη», που εφαρμόζεται από το Γραφείο Τουρισμού του Ντουμπρόβνικ.
Υπενθυμίζεται ότι το Ντουμπρόβνικ είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς προορισμούς για τουρίστες όχι μόνο στην Κροατία αλλά και στην Ευρώπη.
Διαβάστε τη συνέχεια στο Moneyreview.gr